KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308038

nr 1230 8038

Sven Ernkvist

(1891-1978), Sverige

Oljemålning, Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48

Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.

måndag 21 januari 2019
kl 19:59:05

  • Tema
  • 21 jan

Stockholm

Läs mer om Stockholm

Sven Ernkvist

Läs mer om Sven Ernkvist